Oslava vtáctva má u nás už viac než storočnú tradíciu. Dňa 1.4.1900 slovenský prírodovedec Oto Herrmann (1835 – 1914) vyhlásil vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku akcie pre školy, ktoré boli okrem vtákov spojené i s oslavou stromov. Neskôr, v roku 1902, bola v Paríži prijatá Medzinárodná konvencia o ochrane užitočného vtáctva a práve na jej výročí sa od roku 1906 oslavuje Deň vtáctva po celom svete.
Galéria uskutočnenej akcie TU:
Poďme teda osláviť príchod jari medzi stromy Žilinského lesoparku Chrasť a privítať operencov, ktorí sa práve vrátili z ďalekých ciest! Vypočujme si spolu ich krásny spev a priraďme ho k jednotlivým vtáčím druhom. Povedzme si niečo o tajomstvách a spôsobe ich života. Zadefinujeme ich význam v prírode. Uhádnime, prečo sú pre nás tak dôležité, čo ich ohrozuje a ako im môžeme pomôcť!
Prechádzka s pozorovaním vtáctva sa uskutoční na Vtáčí deň v Žilinskom lesoparku Chrasť. Stretneme sa 1. apríla (v sobotu) o 8:00 pri hlavnej bráne do lesoparku neďaleko autobusovej zastávky Žilinská univerzita. Skoro ráno sú vtáci najaktívnejší a preto skúsme vyraziť na čas. Predpokladaná dĺžka prechádzky 1,5 – 2 hodiny. Prechádzka sa uskutoční za každého počasia.
Vlastný ďalekohľad výhodou!